» Zarejestruj się   » Przypomnij dane

RODO

Konkurencje

Social Media

Edycja VIII - 9 kwietnia 2016r.

W sobotę 9 kwietnia 2016 r. o godzinie 10:00 nastąpiło uroczyste otwarcie VIII edycji Robotic Tournament, którą zorganizował Zespół Szkół Technicznych w Rybniku. Patronat honorowy nad turniejem objęli: Minister Edukacji Narodowej, Marszałek Województwa Śląskiego, Wojewoda Śląski, Kurator Oświaty w Katowicach oraz Prezydent Miasta Rybnika, zaś patronat medialny: Radio 90 FM, Tygodnik Regionalny NOWINY oraz FORBOT. Cieszące się dużym zainteresowaniem zmagania robotów od ośmiu lat ściągają w mury ZST rzesze pasjonatów zarówno z kraju jak i z zagranicy. Jak powiedziała Pani Dyrektor ZST mgr inż. Grażyna Kohut, turniej łączy nie tylko miłośników mechatroniki, ale i pokolenia stając świetną atrakcją dla rodzin i alternatywą na sobotnie popołudnie. Każdy zatem mógł znaleźć coś dla siebie, gdyż oprócz poszczególnych rozgrywek eliminacyjnych odbywały się pokazy w konkurencji Freestyle i inne atrakcje, szczególnie dla dzieci. Na uwagę zasługuje również jeden z zagranicznych gości ze Słowacji, który ponownie pojawił się w Rybniku – tym razem w przebraniu ROBOCOPa - za co otrzymał Puchar Dyrektora ZST.

Tegoroczny Robotic Tournament pobił kolejne rekordy. Zarejestrowano 243 roboty oraz 228 uczestników z 104 zespołów. W dziesięciu konkurencjach wystartowała największa jak do tej pory liczba zawodników i robotów w Polsce. W rywalizacji udział brali zawodnicy z Czech, Słowacji, Chin, Niemiec, Szwecji i oczywiście Polski. Gościliśmy uczestników z 45 miast oraz 43 instytucji. Polskę reprezentowali zawodnicy z Białegostoku, Białobrzegów, Bierunia, Bolesławia, Bytomia, Chorzowa, Domecka, Gdańska, Gliwic, Hutek, Jastrzębia Zdroju, Katowic, Kotórza Małego, Marklowic, Niemodlina, Oławy, Opola, Orzesza, Ozimka, Polskiej Nowej Wsi, Poznania, Prószkowa, Prudnika, Przemyśla, Pszczyny, Radlina, Rybnika, Rydułtów, Sejn, Skoczowa, Sochaczewa, Stegn, Wodzisławia Śląskiego, Wrocławia, Żor, zaś obcokrajowcy przyjechali z miejscowości Shanghai, Hranice, Jedovnice, Ostrava, Přerov, Uničov, Königswinter, Bratislava, Handlom, Trstena. Podziwialiśmy nie tylko efektowne konstrukcje zmagające się w różnych konkurencjach, ale mogliśmy także dokładnie przyjrzeć się pracy ich właścicieli. Zdecydowana większość konkurencji turnieju wymagała od uczestników przywiezienia własnoręcznie skonstruowanych robotów, które mogli dowolnie modyfikować i przeprogramowywać w specjalnie do tego przygotowanych strefach serwisowych. Rywalizacja stała się także okazją do wymiany doświadczeń i zawarcia nowych znajomości.

Wszystkich uczestników nie sposób przedstawić, jednak warto wspomnieć o Akademii Technicznej Małolata z Rybnika, która promuje i prowadzi zajęcia z robotyki już z najmłodszymi. Opiekun oraz dzieci z akademii wystartowały w turnieju z kilkoma robotami z serii LEGO, z których jeden ATM3-16 wygrał w debiutującej w tym roku konkurencjiRoboDragRace for LEGO. Również Zespół Szkół Technicznych może się poszczycić swoim reprezentantem. Patryk Dulniok z klasy 2Tm zdobył 3 miejsce w kategorii MicroMouse z robotem HOST, a także otrzymał Nagrodę Specjalną – „Puchar Dyrektora Szkoły” dla najlepszego zawodnika z ZST. W ogóle wśród uczestników i laureatów panowało przeświadczenie, że tegoroczne nagrody pozyskane dzięki licznym sponsorom pozwolą na dalsze rozwijanie ich zainteresowań i kolejne starty w zawodach.

Celem turnieju było zainteresowanie robotyką i nowoczesnymi technologiami poprzez zaprojektowanie, zbudowanie oraz zaprogramowanie autonomicznego robota. Zawodnicy, projektując robota, wykorzystali wiedzę z zakresu mechaniki, elektryki, elektroniki i informatyki, a także wybrane zagadnienia z fizyki i matematyki. Warunkiem sukcesu była i jest solidna wiedza elektroniczna, kreatywność oraz umiejętność programowania procesorów. To największy w Polsce, jeden z większych w Europie i jedyny tego typu na Śląsku turniej organizowany przez szkołę ponadgimnazjalną.

 

Lista zwycięzców w poszczególnych konkurencjach:

LineFollower

Miejsce Nazwa robota Uczelnia/instytucja
1

FLASH

Mechatron, Politechnika Poznańska
2 PIKA Mechatron_2, Politechnika Poznańska
3 BULLET KoNaR WW, Politechnika Wrocławska

LineFollower for lego

Miejsce Nazwa robota Uczelnia/instytucja
1

MTS

RGT.sk 2, ideaLab.sk, Trstena, SŁOWACJA
2 LEGO KING LF Bussines Academy Prerov, Bussines Academy Prerov, CZECHY
3 FENEK MFTeam, Publiczne Gimnazjum im. KEN w Bolesławiu

Sumo

Miejsce Nazwa robota Uczelnia/instytucja
1

BISON

PolishBisonTeam, Politechnika Białostocka
2 MASAKRATOR SumoMasters, Politechnika Białostocka
3 PRYZMAT SumoMasters, Politechnika Białostocka

MiniSumo

Miejsce Nazwa robota Uczelnia/instytucja
1

2WEAK4U

KoNaR MM/AS, Politechnika Wrocławska
2 BANG Buka Team, PK Bolesław
3 LUMP eMZet-robotics Handlova, Słowacja

Sumo for lego

Miejsce Nazwa robota Uczelnia/instytucja
1

ZORGON

MFTeam, Publiczne Gimnazjum im. KEN w Bolesławiu
2 NYTREZZ Bunlab Nytrez, Domecko, Publiczne Gimnazjum
Komprachcice
3 YAEVINN Vrihedd, Politechnika Białostocka

MicroMouse

Miejsce Nazwa robota Uczelnia/instytucja
1

TOM

KoNaR WL, Politechnika Wrocławska
2 STEVE 2M RTO, VŠB-TUO Ostrava, Czechy
3 HOST Patryk Dulniok, Zespół Szkół Technicznych w Rybniku

RoboDragRace

Miejsce Nazwa robota Uczelnia/instytucja
1

ER 3

KoNaR , Politechnika Wrocławska
2 BELEG III RTO, VŠB-TUO Ostrava CZECHY
3 FLASH_DRAG MECHATRON_2, Politechnika Poznańska

LegoConstructor

Miejsce Nazwa robota Uczelnia/instytucja
1

Karel_2

Karel, SPŠ a SOU Uničov
2 Bunciak Bunlab Team, Domecko
3 SWDGP   SWDGP, Rydułtowy

Freestyle

Miejsce Nazwa robota Uczelnia/instytucja
1

ROBOBYTOM GRAFIK

ROBOBYTOM, Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Bytomiu
2 MIO-RĘKA TeamGCE, Górnośląskie Centrum Edukacyjne w Gliwicach
3 R2D2 StarWars, Gimnazjum im. prof. Moniki Gruchmanowej w Marklowicach

Puchar Publiczności

Nazwa robota Uczelnia/instytucja

ROBOBYTOM GRAFIK

Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Bytomiu

Puchar Dyrektora

Nazwa robota Uczelnia/instytucja

Robocop

eMZet team, Handlová  SŁOWACJA

Puchar Dyrektora dla najlepszego zawodnika Zespołu Szkół Technicznych Rybniku

Nazwa robota Uczelnia/instytucja
HOST Patryk Dulniok klasa II Tm – technik mechatronik

Puchar Dyrektora dla drużyny zagranicznej

Nazwa drużyny Uczelnia/instytucja

TCR

CJD Christophorusschule Königswinter, Niemcy